Dönerde domuz etine rastlanmadı

 

Rheinland-Pfalz Eyalet Soruşturma Makamı (LUA), aralarında döner kebabın da bulunduğu gıda, kozmetik, giyisi ve oyuncak numunelerini inceledi. Dönerde domuz etine rastlanmadığı belirtildi.

 


Rheinland-Pfalz Eyalet Gıda Soruşturma Makamı (Landesuntersuchungsamt - LUA) insan sağlığını tehdit eden ve yanıltıcı bilgiler içeren gıda ve ürünlerini denetledi. LUA müfettişleri, 19 bin 891 çeşit numune inceleyerek 2 bin 288 kusurlu ve 26 sağlığa zararlı ürün tespit ettiler.

Dönerde domuz eti bulunmadı

LUA sözcüsü Kerstin Stiefel, "Araştırmalarımıza göre bölgemizde 2018 senesinde döner kebap şişlerinde domuz eti veya domuz DNA kanıtına rastlanmadı" dedi.

Stiefel, “Kurumumuz, 2010 senesi ile 2017 senesi arasındaki araştırmalarda ise, altı kez döner etinde domuz etine rastladı. Bu altı satıcıdan ikisi, döner içerisinde domuz eti bulgusu olduğu halde Helal yazısıyla müşterilerini yanıltmış oldu” dedi. Eyalet Soruşturma Makamı, sağlığa zararlı olmadığı gerekçesiyle bu yerler hakkında bilgi veremeyeceklerini açıklamıştı.

Özel çip ile tanımlama 

Gıda müfettişleri, etlerin kontrolünü yaparken hangi hayvana ait etler olduğunu özel bir çip sayesinde kolayca anlayabilmekteler. Uzmanlar, özel çipin sekiz farklı alana sahip, her alanda 24 hayvan türü için gözle görünmeyecek şekilde algılayıcı fonksiyonları olduğunu belirttiler. Kontrollerde bir veya daha fazla hayvanın DNA'sı bulunduğunda, cip üzerindeki alanlarda mavi noktalar görülmekte ve etin deve, sığır, tavuk, hindi, koyun, keçi, at, tavşan, geyik, ördek, kanguru, köpek, kedi ve domuz gibi hayvanlardan hangisine ait olduğu kolaylıkla anlaşılmakta.

Yapılan araştırmada toplamda 286 gıda çesitinden 44'ünde eksik veya hatalı hayvan türü beyanları nedeniyle kusur bulundu.

Copyright © IF Medien - Her hakkı saklıdır