Porsiyonu 22,90 euroya döner

 

Döner sektöründe kalitenin öncü isimlerinden olan Güneş Döner`in meşhur Nebraska dana etinden ürettiği dönerin porsiyonu 22,90 euroya satılıyor. Nebraska dönerini yemek için müşteriler sırada bekliyor.

 

BORKEN - Kurulduğu günden bu yana, kaliteli hizmet anlayışıyla döner sektörüne sağladığı katkılarla adından söz ettiren Güneş Döner, Amerika`nın Nebraska bölgesinden getirdiği dana etinden üretilen dönerin porsiyonu 22,90 eurodan satılıyor. Dünyada ilk olan bu uygulamanın mimarı olan Güneş Dönerproduktion işletmecisi Muzaffer Daşkın, dönerin düşük fiyata satılmasını doğru bulmadıklarını belirterek sektör hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

 

Dünya´da ilk

Üretime başladıkları 1993 senesinden beri, belirledikleri hedefler doğrultusunda ilerlediklerini söyleyen Daşkın, “Döner, üretiminden sunumuna kadar her aşamada kaliteli olmalı. Biz, bu doğrultuda hareket ederek sektöre artı bir değer kazandırmak için ne yapabiliriz diye düşündük ve 5 yıldızlı otel ve restoranların menüsünde bulunan Amerika` dan getirdiğimiz Nebraska süt danaları etinden döner üretmeye başladık. Nebraska hayvanlarının bol oksijen ve yeşilliklerin olduğu dağlarda hür olarak yaşamaları, etlerinin oldukça lezzetli olmasını sağlıyor. Bu etler, dünyaca ünlü otel ve restoranların mutfaklarında sunuluyor.  Düsseldof`ta bir alış-veriş merkezinde her hafta cuma günleri (yaz tatili hariç) sunulan Nebraska dönerimiz, ekmek arası 11,90 euro, tabakta 22,90 euroya satılıyor ve müşteriler alabilmek için sıraya giriyorlar. Diğer taraftan baktığımızda, içerisinde kıyma ve biraz salata ile sunulan 200gr burger 12 euroya satılıyor. Biz, maalesef mutfağımızı ucuza sunuyoruz. Avrupa`da ekmek arası yaprak dönerin en az 6,5 - 7 euro olması lazım“ şeklinde konuştu.

 

Makinelerin bakımı yapılmalı

Kullandıkları karıştırma, kıyma ve yaprak çekme makinaları olduğunu ve verimli çalışarak makinelerden istifade edildiğini söyleyen Güneş, makinelerin yıllık bakımı yapıldığında sorun yaşanmadığını, bakımı yapılmazsa meydana gelen zararın oldukça masrafılı olduğunu ve her aşamada olduğu gibi kullanılacak makinelerin de iyisinin tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Kalifiye eleman sorunu var

 

Gelinen noktada, döner sektörüyle birlikte diğer el sanatları işlerinde de kalifiye eleman sorunu olduğunu görüyoruz diyen Güneş, “Yeni nesil, daha fazla rahat ve masabaşı iş arıyor. El sanatları ağırlıklı mesleklere başlayan gençler yaklaşık 1,5 sene sonra yarıda bırakıyorlar. Bu durum, gelecek adına kaygı verici ve bizim gibi birçok sektörü etkileyecek. Umarım zamanla olumlu yönde değişir. Diğer EU ülkelerinden gelen göçmenler sayesinde eleman bulmak daha kolay oluyor. Aksi halde döner imalatçılarının ciddi eleman sorunu yaşamaları kaçınılmaz“ açıklamasını yaptı

Copyright © Teambrothers GmbH - Her hakkı saklıdır