Rekabeti, öğrenmek olarak görelim

Kıymetli okurlarımız,

 Avrupa`da döner sektörünü temsil etme noktasında en iyi sekilde hizmet vermeye çalıştığımız Dönerci Dergisi ve Dönerci Rehberi ile sektör temsilcilerimizin sesi olmaya çalışıyoruz.

 

 

 

 

 


Kıymetli okurlarımız,

 

 Avrupa`da döner sektörünü temsil etme noktasında en iyi sekilde hizmet vermeye çalıştığımız Dönerci Dergisi ve Dönerci Rehberi ile sektör temsilcilerimizin sesi olmaya çalışıyoruz.

Dönerci Rehberi`mizin 2018 – 2019 yeni sayısını siz kıymetli okuyucularımıza sunmaktan duyduğumuz memnuniyeti ve bize destek veren değerli iş adamlarımıza teşekkürlerimi belirtrmek isterim. Dönerci Rehberi`nin 11. sayısını piyasaya sunarak hem dönerimizi gündemde tutmak, hem de sektör temsilcilerimiz arasında kurduğumuz köprü vazifesini daha da güçlendirmek istiyoruz.

 

Bir işte başarılı olabilmek için, rekabet gücünün olması ve bu rekabet gücünü yakalayabilmek için de günümüz ekonomisinde avantajları iyi değerlendirebilmek gerekmektedir. Stratejik planlama ve kapsamlı araştırmanın yanında, tanıtım çalışması ve kampanyaları bu anlamda önemli etkenler olarak karşımıza çıkıyor.

 

Yapılan bir araştırmaya göre, 27 ülkenin yemek siparişlerinden hazırlanan bir raporda, İtalyan mutfağından pizza, en çok sipariş verilen yiyecek olurken, ikinci sırada burger, üçüncü sırada Uzakdoğu ürünleri yer alıyor. Döner ve kebab çeşitlerimiz sıralamada ilk beşin içerisinde bulunuyor. Bu durumun gelecekte, ileriye yönelik sağlam ve yenilikçi adımlar atan, sektör temsilcilerimiz sayesinde değişerek dönerin, Fast Food yiyecekler arasında ilk sırayı alacağına inanıyorum.

 

Avrupa`da marka haline gelen döner, diğer Fast Food yiyecekleri ile ciddi anamda rekabet etmektedir. Döneri avantajlı kılan en önemli faktörler, tazelik, çeşit, doyuruculuk ve fiyat şeklinde öne çıkıyor. Elbette bunlar önemli fakat, bu avantajın korunması ve piyasadaki rekabet gücünün artması için, taban bir fiyatın belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun olabilmesi için başta dernek temsilcileri gerek bölgelerinde, gerekse diğer bölgelerde çalışma başlatmalılar.

 

Her sektörün kendi içerisinde rekabet ettiğini görüyoruz. Rekabetten çekinmek yerine rekabeti öğrenme aracı olarak görmek lazım. Bunu yapabilmek için, rakiplerin güçlü yönünü örnek almak ve zayıf yönlerini avantaj olarak kullanmak gerekir.

 

Avrupa`daki insanımızın her geçen sene iş hacmini ve istihdamını arttırdığını görüyoruz. Döner sektörü bu iş hacminin önemli bir bölümünü oluşturmakta. Genç nesil girişimciler, yeni pazar araştırmaları yaparak döner sektörünün gelişmesine katkı sağlıyorlar. Bu durum fuar organizasyonlarında önemli ölçüde göze çarpmaktadır. Dönerci Dergisi ve Dönerci Rehberi olarak makineci, baharatçı, imalatçı, et toptancısı, restoran ve döner büfeleri arasında kurduğumuz bağı güçlendirmek ve sektör temsilcilerimizin sesi olma gayretimiz, imkanlarımız dahilinde en iyi şekilde devam edecektir.

 

Bize destek olan başta değerli iş adamlarımıza, okuyucularımıza ve tüm insanlara önce sağlık, birlik beraberlik içerisinde huzurlu ve başarılı günler diliyorum.

12. sayımızda buluşmak ümidiyle…

 

 

Hoşcakalın.

Copyright © Teambrothers GmbH - Her hakkı saklıdır